Site icon Hjertevakten ®

Økt Stå-På-Vilje hos ungdom: Programmet «JEG KAN» gir lovende resultater

Photo by leah hetteberg on Unsplash

Et nytt program kalt «JEG KAN» viser seg å kunne øke stå-på-viljen hos ungdommer, med spesielt gode resultater for gutter. Snart kan 16.000 ungdommer få tilbudet hvert år.

Dette kan gi unge mer stå-på-vilje

Vi vil vekke det skjulte potensialet. Grave frem de evnene som finnes i elevene, sier professor Hermundur Sigmundsson ved Institutt for psykologi ved NTNU.Han og forskergruppen han er med i greide å øke stå-på-viljen hos 15 år gamle ungdommer ved hjelp av et kort og enkelt program, kalt JEG KAN. 

Skårene økte for begge kjønn, men var bare signifikante for gutter.

Det er som å slå på en bryter, sier Sigmundsson.

Det samme programmet ga altså også en liten økning for jentene, men ikke signifikant. Mer om det senere.

For mer informasjon om: Mini Anne

Stor undersøkelse fra tiende klasse

Etter lovende resultater i en pilotstudie, kunne forskerne prøve ut metoden på et større antall elever.

421 elever i tiende klasse deltok denne gang i undersøkelsen som Sigmundsson og kolleger arrangerte. Disse elevene ble plukket ut fra 38 skoler som deltar i programmet MOT.

For mer informasjon om: Medisinskap – Zena

Programmet MOT

265 av elevene gikk gjennom det nye programmet kalt «JEG KAN» på norsk, eller “I CAN”. Resten av elevene fikk et alternativt tilbud.

«JEG KAN» er nettopp designet for å øke stå-på-viljen hos deltakerne, og bidra til økt selvtillit, en innstilling om at du skal lykkes.

For mer informasjon om: Heartstart FRx

Hovedpunkter i «JEG KAN»

Dette er hovedpunktene som studentene gikk gjennom i løpet av to korte seanser på 45 minutter, det vil si totalt 90 minutter.

For mer informasjon om: IV arm mann komplett

Lyktes for begge kjønn, men best for gutter

Resultatene våre viser at guttene fikk økt stå-på-vilje etter å ha gjennomført det korte programmet, Sigmundsson.

Forskerne fikk en bedring på 10 av 12 variabler som ble testet.

Forskerne finner en betydelig endring i guttene, det vil si en signifikant forbedring.

Vi ville vekke troen i dem, nettopp slå på bryteren, og resultatene tyder på at det har vi greid med guttene, sier Sigmundsson.

Men altså ikke signifikant for jentene, selv om de fikk også fikk en økning i alle de fire variablene som ble testet spesielt på dem. Forklaringene på det kan være flere.

For mer informasjon om: BaxStrap Båre

Hvorfor det ikke virker like bra for jenter

Tidligere forskning viser at lidenskap har større betydning for gutter enn for jenter. Gutter må oftere brenne for noe om de skal greie seg godt.

Dette kan ha betydning for resultatene.

Siden flere av eksemplene vi brukte knytter seg til idrett på toppnivå, er det mulig at «JEG KAN» appellerer til flere gutter enn jenter. Flere gutter relaterer nok disse eksemplene mer til egne interesser.

Gutter gjør det ellers jevnt over svakere på skolen enn jenter, og de mangler oftere selvkontroll. Forbedringspotensialet for disse faktorene er derfor også større for guttene. Jentene har ikke like mye å gå på.

«JEG KAN» er i tillegg designet for å belønne en bestemt type atferd ved å utløse dopamin, en type hormoner som kan få oss til å føle oss bedre, noe som også kan appellere mer til gutter.

For mer informasjon om: Duty Range redningsdukke

Samler resultater i bok

Vi greier å påvirke atferden til ungdommene, og dette er derfor veldig lovende, sier Sigmundsson.

MOT.no har nå inkludert «JEG KAN»-intervensjonen i sitt opplegg. Dermed kan omkring 16.000 15 åringer være med på opplegget hvert år.

Mange unge strever ikke bare på skolen, men også i andre sammenhenger. Flere unge sliter med psykiske vansker enn tidligere. Derfor blir redskaper som kan motvirke denne trenden enda viktigere.

De lovende resultatene skal nå følges opp i en ny undersøkelse som tar for seg unge i 16-19-årsalderen.

Professor Sigmundsson har i flere år undersøkt hvilke faktorer som trengs for å lykkes med noe. Mange av funnene har vi presentert her i Gemini. Nå har han også samlet mye av det han har lært i to nye bøker kalt «How We Learn and Become Experts. Igniting the Spark» og Understanding Passion. The key to success.


Referanse:

NTNU

Sigmundsson H, Hauge H, Leversen JSR and Haga M (2024) I CAN intervention to increase grit and growth mindset: exploring the intervention for 15-year-olds Norwegian adolescents. Front. Educ. 9:1438280. doi: 10.3389/feduc.2024.1438280. Received: 25 May 2024; Accepted: 21 October 2024; Published: 22 November 2024.

Exit mobile version